Gänget som gjorde det: Lasse Rasmussen, Jonathan Rydberg, Martin Lundell, Jannick Hornbek Skov, Tom Karlsson Fors berg, Tim Spindler Danielsen, Toni Nilsson
När elitserien skulle avslutas på Uppsalas EB banor så var Olofström i ett svårt läge sist med 7 poäng, efter en tung hemma omgång. Det var en resp. tre poäng upp till lagen framför och båda måste passeras för att klara nytt kontrakt.
Det blev en spännande helg som började med förlust mot Skoghall. Lördagen fortsatte bättre med tre raka segrar mot Kungälv, Jönköping och Sjöviken och plötsligt var Olofström på rätt sida strecket.
Söndagen inleddes med knapp förlust mote Örebro och sedan mot Uppsala båda matcherna tappade på slutet. Tyresö var nu om och en rent avgörande match om vilket lag som skulle stanna kvar. Olofström fick tidigt grepp om matchen och kunde hålla undan och säkra kontraktet.
Det blir Uppsala som vinner elitserien 2025 på bättre slagantal är Örebro båda med 29 poäng. Skoghall spurtade upp till bronsmedalj sista helgen bättre slag än Kungälv båda 25 poäng. Olofström slutar på sjätte plats med 15 poäng. Tyresö och Sjöviken flyttas ner till elitettan båda 14 poäng. Från elitettan kommer Tantogården och Linköping upp.
Olofström – Skoghall 113 – 106
Det var en jämn match länge men vi tappade på slut banorna. Bäst Jonte med 19 och Jannick 20.
Kungälv – Olofström 118 – 111
Bra laginstats med alla gröna. Toni och Tom bäst med 21.
Olofström – Jönköping 105 – 113
Vårt bästa lagresultat i helgen med 105 och seger med åtta slag. Bäst Jonte 19 och Martin 20. alla mellan 19 till 23.
Sjöviken – Olofström 117 – 109
En ny härlig laginsats och alla mellan 21 och 23. Jonte och Jannick 21.
Olofström – Örebro 114 – 112
Det var en jämn match som Örebro gick segrande ur. Tom bäst med 20.
Uppsala – Olofström 108 – 110
Såg länge ut som vi skulle kunna besegra Uppsala efter halva ledning med 6 slag men återigen tappade vi på slutet och Uppsala gick om med två slag. Vi hade tre spelare på 21 Toni, Tom och Jannick.
Olofström – Tyresö 109 – 119
Nu skulle det avgöras vilket lag som är kvar i elitserien 2026. Olofström fick tidigt några slag och kunde dryga ut och vinna med tio slag. Stor glädje när kontraktet var säkrat. Bäst var Jonte med sitt tredje 19 varv och Toni 21.